Uwaga! Oglądasz archiwalną wersję (v.4.6.25) portalu.

Przejdź do wersji aktualnej wersji Transportnews!

Strona Główna »

Portal Transportnews - słów o nim kilka

, 11.2.2010
Udostępnij na Facebooku! Dodaj do Twittera! Dodaj do Blip!Dodaj do Flakera! Dodaj do Śledzika!

Transportnews
Transportnews - niezależny portal internetowy poświęcony zagadnieniom wrocławskiej i wałbrzyskiej komunikacji publicznej, skierowany głównie do sympatyków komunikacji miejskiej. Serwis jest prywatną inicjatywą autora i tworzony jest przez ludzi, niepowiązanych z żadnymi urzędnikami miejskimi, czy powiązanymi z nimi instytucjami. Strona nie jest finansowana przez żadnego organizatora komunikacji miejskiej, ani przez jakiegokolwiek przewoźnika komunikacyjnego.

Skromne ogólnopolskie początki
Wszystko zaczęło się na początku roku 2007, kiedy to z inicjatywy jednej osoby, powstał mały serwis internetowy traktujący o wydarzeniach komunikacyjnych w Polsce. Inspiracja wzięła się z głównie z prężnie działającego wzorca - serwisu Infobus.pl. Pierwsza odsłona Transportnews - wówczas działająca pod nazwą Busnews, wystartowała dokładnie 8 marca.

Duży wpływ na późniejszy rozwój serwisu wniósł warszawski serwis internetowy Przegubowiec; na stronie po jakimś czasie pojawiło się więcej artykułów z innych miast Polski, a współpracy podjęli się Starter z Gdańska i Szczawik z Zabłudowa.
Po jakimś czasie, za namową kilku osób, dzięki pracy jednego człowieka, z ogólnego i zawierającego mało publikacji serwisu ogólnopolskiego, zmienił się w bardziej tematyczny, ograniczony terytorium województwa dolnośląskiego.

W międzyczasie, uruchomione zostały osobne strony autora, takie jak Transportfilms, na której zamieszczane były krótkie filmy z pojazdami komunikacji miejskiej, BuslineArts - z graficznymi schematami wyglądu różnych pojazdów komunikacyjnych, RailNews - sekcja traktująca o transporcie szynowym i kolei na Dolnym Śląsku, oraz Transportnews - mająca być brakującym ogniwem, spajającym wszystkie strony internetowe.

Reorganizacja i przemiana w portal o komunikacji we Wrocławiu
Od tego momentu, zaczyna się najnowsza historia serwisu Transportnews - jest grudzień 2008 roku, kiedy to na kilka tygodni, wyłączone zostają serwisy Busnews, Transportnews i Railnews. W tym czasie, w serwisie przeprowadzono reorganizację, mającą na celu wyznaczenia kierunku rozwoju. I znów tutaj inspirację zaczerpnięto z Warszawy. Tak zrodził się portal internetowy, wzorowany na "Przegubowcu”, bardziej traktujący o komunikacji miejskiej, szynowej we Wrocławiu i będący połączeniem wydanych wcześniej osobnych stron tematycznych.

W Wigilię 2009 roku, światło dzienne ujrzała wałbrzyska sekcja serwisu Transportnews. Dzięki wielu osobom, m.in. Mateuszowi Niedzieli, Maćkowi Gorzko i wielu innym, w serwisie pojawiło się wiele zdjęć komunikacyjnych. Od tego czasu na stronie pojawia się co raz więcej materiałów, m.in. Kalendarium Wydarzeń, dział publicystyczny, czy choćby opisy pętli autobusowych i tramwajowych we Wrocławiu.

Portal Transportnews działa z małą przerwą, od marca 2007 roku.
Pomimo informacyjnej tematyki, nie piszemy o każdym błędzie motorniczych, czy kierowców autobusów, w wyniku których utrudnienia w działaniu komunikacji miejskiej trwają krócej, niż czas napisania stosownej informacji (pozdrawiamy drogibilet ;-). Nie piszemy dla konkretnego przewoźnika, czy organizatora komunikacji miejskiej, ani nie jesteśmy po stronie MPK, DLA, P.W.H.D., Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, czy ZDiK Wałbrzych. Mamy własne poglądy na decyzje odnośnie transportu publicznego, jego promocji i działań mających usprawnienie jego działania. Nie jesteśmy bezkrytyczni wobec absurdów i wykorzystywania faktu remontów ulic, placów, czy kanalizacji, jako pretekstu do późniejszych ograniczeń w kursowaniu transportu publicznego.

Jesteśmy otwarci na współpracę w rozwoju portalu. Za pośrednictwem sugestera, można dzielić się pomysłami do zrealizowania w portalu, zgłaszać znalezione ewentualne błędy.

Kto tworzy tworzy portal Transportnews
Przemysław Kędzierski - twórca, artykuły, newsy, katalog, layout, programowanie
Adrian Henszel - sekcja wałbrzyska, podpora motywująca, skarbnica wiedzy o wydarzeniach komunikacyjnych

Fotografują dla nas:
Mateusz Domin
Adrian Henszel
Wojciech Dembski
Mateusz Rurański
Mateusz Niedziela
Marcin Komarski

Archiwalne zdjęcia udostępnili nam:
Piotr Melon-Walczak
Krystian Jacobson
Patrycja Urbaniak
Maciek Gorzko
gofkond
Muszek
Piotr Herba "Neo[EZN]"
blog comments powered by Disqus

statystyka