Uwaga! Oglądasz archiwalną wersję (v.4.6.42) portalu.

Przejdź do wersji aktualnej wersji Transportnews!

Strona Główna »

Od marca dopłata kolejowa ważna z biletem na dwie linie

, 14.1.2011
Przełomu nie będzie - magistrat zamierza poszerzyć ważność dopłaty kolejowej do biletów komunikacji miejskiej kodowanych na Urbankarcie. Będzie to istotny, choć niewielki krok ku integracji środków transportu publicznego w jedną wspólną taryfę.

PH Bielany
Bilet aglomeracyjny to po prostu połączenie biletu okresowego zakodowanego na karcie miejskiej Urbancard i naklejonego na nią znaczka kolejowego za 16 zł miesięcznie. Ową dopłatę do pewnego czasu można było dokupić na dworcach kolejowych we Wrocławiu, ale wraz z wdrożeniem karty miejskiej, zmniejszono nagle liczbę placówek. Obecnie dopłatę kolejową można kupić tylko w jednym jedynym punkcie - biurze Urbancard przy ul. Grabiszyńskiej.
Niewiele osób kupowało taką dopłatę też z tego powodu, iż ważna jest tylko z biletem 30 dniowym na wszystkie linie komunikacji miejskiej - takie były warunki umowy zawartej między Przewozami Regionalnymi (ówcześnie jeszcze jako PKP PR) a magistratem.

Obecnie Urząd Miejski przygotowuje nową umowę, w której dopłata kolejowa za 16zł będzie ważna wraz z biletem imiennym na 2 linie, kodowanym na karcie miejskiej.
Co prawda jest to jakiś krok naprzód, ale nadal nie można tego nazwać pełną integracją kolei z komunikacją miejską.

W wielu miastach w Polsce można już podróżować pociągami w granicach miast na podstawie biletów komunikacji miejskiej. W Warszawie urzędnicy poszli jeszcze dalej - zintegrowali kolej (nie tylko SKM, ale i również Koleje Mazowieckie, Przewozy Regionalne i Warszawską Kolej Dojazdową), autobusy, tramwaje oraz metro w jeden wspólny system komunikacji miejskiej ZTM. Mało tego, na bilecie okresowym i czasowym można podróżować wszystkimi tymi środkami transportu.
Na tym tle, Wrocław plasuje się na odległym miejscu i dużo nie zmieni marcowe poszerzenie ważności dopłaty kolejowej.